Współczesny przemysł dąży do coraz większej automatyzacji i komputeryzacji produkcji. Aby założenia te mogły być spełniane a produkt końcowy uzyskiwany w jeszcze szybszym tempie potrzebne są urządzenia elektroniczne o dużej dokładności i precyzji. Do tej kategorii zaliczają się bez wątpienia optyczne czujniki widełkowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego produktu, poniższy artykuł jest dla Ciebie.
Czym są widełkowe czujniki optyczne?
Czujniki optyczne to urządzenia rejestrujące, stosowane najczęściej do maszyn pakujących w przemyśle. Umożliwiają precyzyjne wykrywanie produktu na taśmie i dokładne pozycjonowanie obiektów nawet przy dużych prędkościach wyjściowych. Urządzenia tego typu dzielą się na czujniki luminescencji, kontrastu oraz czujniki widełkowe. Dwa pierwsze typy, to czujniki wykrywające produkty o znacznych różnicach – kontrastu czy luminescencji. Najczęściej nadajnik czy odbiornik są w nich oddzielone.
Optyczne czujniki widełkowe to ulepszone i zintegrowane urządzenie, które w przeciwieństwie do poprzedników skupia w sobie zarówno nadajnik jak i odbiornik wiązki światła co pozwala na dokładne i szybkie zbieranie sygnału. Widełki rozmieszczane są w dużej liczbie a ich montaż prosty, nic więc dziwnego, iż coraz więcej firm zamawia ten produkt zastępując nimi starszego typu czujniki. Oczywiście jak każde urządzenie czujniki widełkowe mają swoje wady. Produkt wykrywany tego typu czujnikiem nie może być przezroczysty, światło wysyłane z widełek ma bowiem możliwość jedynie detekcji obiektów o wyraźnej barwie. Ogólnie omawiane czujniki można porównać do barier świetlnych, acz na krótszym dystansie detekcji.
Ceny czujników widełkowych
Czujniki widełkowe to standaryzowana konstrukcja. Zazwyczaj opakowanie zawiera dwa zestawy czujników nadajnik+odbiornik. Zasięg urządzeń waha się od modelu i wynosi zazwyczaj od 6 do 30 milimetrów. Różni się też rodzaj stosowanego w czujniku światła, jednak najczęściej jest to promień podczerwony.
Ceny wskazanych urządzeń na polskim rynku wahają się w zależności od możliwości technicznych i zasięgu urządzenia. Im większy zasięg urządzenia oraz jego dokładność tym wyższa cena. Przykładowo cena czujnika o zasięgu 10 milimetrów oraz wyjściu NPN D oscyluje wokół 50 złotych zaś za czujnik o zasięgu 15 milimetrów oraz nowszym wyjściu PNP L trzeba zapłacić już ponad 70 złotych. Najdroższymi widełkowymi czujnikami optycznymi są te o zasięgu 30 milimetrów oraz kilku wyjściach PNP D. Ich cena przekracza częstokroć 200 złotych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.